Wykończenie wnętrz w stylu industrialnym – porady

Styl industrialny zagościł w magazynach dotyczących wystrojów wnętrz na dłuższy czas i wiele osób decyduje się na tej styl jako motyw przewodni w swoich mieszkaniach. Dlatego, jeśli planujesz wykończyć wnętrza w swoim mieszkaniu, warto wykorzystać charakterystyczne temu stylowi materiały. Uzyskasz interesujący efekt, jakiego pozazdroszczą ci znajomi.

Styl industrialny – geneza

Wyrafinowana elegancja, surowość oraz ograniczona paleta barw – tak mniej więcej można opisać styl industrialny. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy w latach 50 ubiegłego wieku, na rynku nieruchomości pojawiło się mnóstwo opuszczonych ogromnych pomieszczeń fabrycznych w wyniku kryzysu.

Jednak prawdziwą popularność, styl industrialny zdobył w latach 60 i 70, kiedy artyści tacy jak Andy Warhol obierali sobie tego rodzaju pomieszczenia nie tylko na mieszkanie, ale również pracownie artystyczne. Moda na styl industrialny rozpowszechniła się w szybkim tempie. I dziś wiele osób o wysokiej pozycji społecznej pragnie zagospodarować w ten sposób swoje wnętrza apartamentów.

Materiały

Drewno, metal, szkło, beton – to główne materiały, które wykorzystywane są w stylu industrialnym. Włączenie ich do twoich wnętrz, stworzą surową, ale jednocześnie elegancką przestrzeń w niebanalnym stylu.

Wybieraj materiały o wyjątkowym wzornictwie i surowym wykonaniu. Na wzór fabryk, wzrok powinny przyciągać surowe mury, elementy wentylacji czy rur. Ten styl jest najlepszą opcją dla osób, które nie przykładają uwagi do detali i nie przejmują się perfekcyjnymi wykończeniem wnętrz.

Myśląc o stylu industrialnym, pamiętaj, że najważniejszym aspektem jest przestrzeń. Kuchnia, salon, sypialnia, jadalnia często jest jednym pomieszczeniem. Unikaj wszelakich ścian podziałowych oraz innych elementów, które zaburzają otwartą przestrzeń. Wysokie sufity i okna podkreślą industrialny charakter twojego mieszkania.

Kolory

W loftowych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się kolory takie jak biel, beże i szarości. Aranżacje ścian, możesz zaplanować na wiele sposobów. Od pomalowania ich białą farbą, po dodaniu cegły lub betonu architektonicznego kończąc.
Podłogi powinny być w barwach drewna lub betonu co pozwoli osiągnąć spektakularny efekt.

Oświetlenie

Jest to bardzo ważna cecha stylu industrialnego. Wybieraj masywne solidne lampy (stalowe lub aluminiowe), przypominające swoim wyglądem produkty prosto z fabryki. Mogą być one wiszące, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić również na lampy mobilne.

Podsumowanie

Na wzór europejskich stolic tak samo w Polsce coraz bardziej modne stają się lofty oraz nowoczesne obszary zamieszkania lub użytku publicznego (kawiarnie, restauracje) umiejscowione w dawnych terenach przemysłowych. Wykańczając wnętrze swojego mieszkania lub loftu pamiętaj o tym, żeby osiągnąć niepowtarzalną, unikatową atmosferę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą wykończeniową z Gdańska BB Construction.