Rynek biurowy w Polsce – już nie tylko Warszawa

Wnętrze biurowca

W oczach inwestorów, Polska jest jednym z coraz bardziej znaczących ośrodków inwestycyjnych. Z roku na rok napływa tu coraz więcej zagranicznego kapitału. Jednakże na mapie kraju Warszawa nie jest jedynym miejscem, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Sytuacja Polski na mapie Europy w kwestii napływu inwestorów jest całkiem dobra. W dodatku cieszą liczne inwestycje biurowe oraz zaufanie do krajowego rynku pracy. Przez wiele lat to Warszawa rozdawała karty, ale coraz częściej inwestorzy spoglądają przychylnym okiem na inne ośrodki regionalne.

Wśród miast, które cieszą się coraz większą popularnością są Trójmiasto, Łódź, Poznań, Katowice czy Wrocław. Wiele z tych ośrodków przeżywa dynamiczny rozwój podmiotów i ekspansję. Cieszą inwestycje biurowe, które są zaplanowane na kolejne lata. W dodatku wiele z inwestycji wcale nie musi martwić się o najemców. Miejsca, takie jak Imagine inwestycja biurowa przyciągają nowoczesnością i lokalizacją.

Widok z lotu ptaka na nowe biurowce

Wysoka aktywność budowlana biur nie oznacza, że budynki stoją puste. W Łodzi poziom pustostanów jest najniższy w całym kraju. Wynosi on jedynie 6,7%. Najwyższy wskaźnik zanotowano w Lublinie, lecz jest on spowodowany oddaniem do użytku dużej powierzchni biurowej. W samej stolicy wskaźnik pustostanów na chwilę obecną wynosi 12,9%. Sytuacja jest jednak dobra. Puste biura szybko znajdują najemców, tym bardziej, że firmy rozwijają się i mają zapotrzebowanie na kolejne pomieszczenia biurowe.

Ze względu na stabilną sytuację podażowo-popytową, czynsze wynajmowanych biur pozostają stabilne. W stolicy są one wyższe niż na rynkach regionalnych. Najniższe czynsze można zaobserwować w Lublinie i Szczecinie, a najwyższe we Wrocławiu i Krakowie.

W najbliższym roku oddawane do użytku będą kolejne biurowce, które będą miały znaczny wpływ na rozłożenie biznesowych sił w kraju. Dzięki temu każdy region ma szansę na rozwój. Rynek pracy stanie się także dużo bardziej konkurencyjny, a pracownicy będą mogli znaleźć pracę swoich marzeń.