Rodzaje schodów wewnętrznych – krótki poradnik

Wejście do tunelu podziemnego, widok na schody betonowe

Rodzaj przyszłych schodów zazwyczaj uwzględniany jest już na etapie wykonywania projektu domu czy piętrowego mieszkania. Chociaż jest to coś, na co zazwyczaj nie mamy ogromnego wpływu, warto wiedzieć, czym poszczególne typy różnią się między sobą. Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym wskazujemy najważniejsze różnice.

Jednobiegowe proste

Schody jednobiegowe to bardzo popularne – a zarazem jedne z tańszych – konstrukcje. Charakteryzują się obecnością jednego ciągu stopni (biegu), które pozwalają wspiąć się bez żadnych przerw z jednej kondygnacji na drugą. Jak wskazuje nazwa, w ich przebiegu nie znajdziemy żadnych zakrzywień i odchyleń od głównej osi całej struktury.

Dwubiegowe

Ten typ schodów jest szczególnie często spotykany chociażby w domach szeregowych, w których nie ma miejsca na instalację innych rodzajów konstrukcji. Ich istotą jest obecność dwóch biegów, które mogą znajdować się w różnym położeniu. Na tej podstawie wyróżnić można trzy główne rodzaje schodów dwubiegowych: proste, zwykłe i łamane.

Proste schody dwubiegowe są bardzo podobne do omawianych już jednobiegowych. Tym, co je wyróżnia, jest obecność spocznika, który umieszcza się zazwyczaj w połowie ich długości. Takie rozwiązanie pozwala na zaczerpnięcie oddechu podczas długiego podejścia.

Schody dwubiegowe zwykłe w starszej budowli
Schody dwubiegowe zwykłe

Schody zwykłe – zwane też czasami zawracającymi – to najpowszechniejszy widok w we wnętrzach domów jednorodzinnych. Wymagają one jeszcze mniej miejsca niż schody proste, co możliwe jest dzięki temu, że oba rzędy stopni połączonych spocznikiem przebiegają w przeciwnych kierunkach.

Pośrednią – między wyżej wspomnianymi typami – formą są dwubiegowe schody łamane. Ze względu na to, że różnica pomiędzy kierunkami obu biegów wynosi 90°, schody te najczęściej montuje się w miejscu, gdzie spotykają się dwie ściany domu.

Trójbiegowe

Analogicznie do poprzednich, struktura schodów trójbiegowych obejmuje trzy biegi, które także połączone są spocznikami. Ten typ stosowany jest przede wszystkim w domach o wysokich sufitach i sporych metrażach, w których walka o każdy metr kwadratowy powierzchni nie jest tak istotna. Typ konstrukcji trójbiegowych również możemy podzielić na podtypy, wyróżniając schody trójbiegowe proste i łamane.

Wachlarzowe

Schody wachlarzowe w jasno oświetlonym pomieszczeniu
Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie, które z racji swoich rozmiarów także spisze się raczej w przypadku większych pomieszczeń. Ze względu na swój kształt, prezentują się one niezwykle efektywnie, jednak przez konieczność zainstalowania zakrzywionej balustrady schodowej i skomplikowaną strukturę, ich koszt jest znacznie wyższy niż wyżej wspomnianych rodzajów.

Zabiegowe

Ten rodzaj jest połączeniem struktury znanej z typów schodów dwubiegowych zwykłych i spiralnych. Charakterystycznymi cechami będą tutaj więc: układ typowy dla konstrukcji zwykłych, a konkretniej – ich „zawracający” kształt, oraz stopnie o zmiennej szerokości, pełniące funkcję spocznika.

Spiralne

Schody kręcone doskonale sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach i domach, gdzie brakuje miejsca na inne rozwiązania. Jednocześnie są one bardzo tanie, łatwe w montażu (nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować je samodzielnie!) i prezentują się naprawdę olśniewająco. Na ich niekorzyść przemawiają strome i wąskie stopnie.

Rzymskie kacze

Schody rzymskie kacze to najlepsza opcja dla wszystkich, których domowe zacisze jest naprawdę ciasne. Zastosowanie odpowiednio wyciętych stopni minimalizuje wymogi powierzchni niezbędnej do ich instalacji. Przedsięwzięcie wiąże się z najmniejszym wydatkiem spośród wszystkich przedstawionych rozwiązań, jednak nie pozwoli na zupełnie komfortowe wspinanie się na wyższe kondygnacje.

Podsumowanie

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rodzaje nowoczesnych schodów, ale wszystkie z nich mają swoje wady i zalety. Nic dziwnego, że niekiedy trudno jest się nam zdecydować na konkretny rodzaj!

 

Poradnik powstał przy współpracy z https://pl.fontanotshop.com