Kupowanie nieruchomości bez księgi wieczystej

Mimo tego, że mogłoby się tak wydać, nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby kupić nieruchomość nieposiadającej księgi wieczystej. Jak można się domyślić, wiąże się to z pewnymi niebezpieczeństwami i jakimś stopniem ryzyka. Jakich dokumentów możemy zażądać w zamian za księgę wieczystą lokalu? Co zrobić, gdy napotkamy problemy? Odpowiedź czeka w dalszej części artykułu!

Dlaczego?

Na samym początku warto się zastanowić, dlaczego decydujemy się na zakup nieruchomości właśnie z urządzona księga wieczystą. Otóż informuje nas ona o wielu interesujących nas kwestiach, takich jak kto jest prawowitym właścicielem mieszkania. Jednakże jak już wspomnieliśmy, możemy nieco zaryzykować i zdecydować się na transakcje bez wspomnianej księgi.

Gdy jej zabraknie, nie możemy mieć pewności, czy nieruchomość jest w jakikolwiek sposób obciążona, np. hipoteką czy roszczeniami wobec osób trzecich. W takim przypadku musimy się zadowolić tym, co przedstawi nam sprzedający. Jedyne co możemy ustalić, to pewne kary umowne, które będą obowiązywać wobec wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

Dlaczego jest to ważne?

Sprawa może wydawać się prosta, lecz wszystko to dzieje się z prostego powodu: sprzedający nie musi być koniecznie właścicielem lokalu. W takiej sytuacji pozostaje nam sądowe dochodzenie zwrotu ceny, kosztów z nabycia nieruchomości itp. Jeżeli zawarliśmy zapisy dodatkowe o wspomnianej wcześniej karze umownej, możemy jej także dochodzić. Przy zawieraniu umowy nabycia nieruchomości bez księgi wieczystej notariusz także zawsze w akcje notarialnym zawrzeć wniosek o założenie księgi i ujawnienie praw nabywcy.

Podsumowanie

Kupowanie nieruchomości bez księgi wieczystej jest operacją ryzykowną, gdyż możemy kupić lokal z zadłużeniem, którego ciężko będzie się pozbyć. Powinniśmy dopilnować jak najlepiej naszych interesów, aby nie żałować naszej inwestycji.