Czym jest przedwstępna umowa deweloperska?

przedwstępna umowa deweloperska

Wiele osób jest na etapie poszukiwania własnego gniazdka. Deweloperzy kuszą nas swoimi ofertami, które często są bardzo atrakcyjne. Kupno mieszkania wiąże się jednak z różnymi formalnościami. Wśród nich odnaleźć możemy podpisanie przedwstępnej umowy deweloperskiej. Czym jest i czego od nas wymaga?

Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani na przykład ofertą mieszkania Wejherowo. Odbyliśmy już szereg spotkań z deweloperem. Zaznajomiliśmy się z projektami, założeniami i harmonogramem budowy. Wreszcie zarezerwowaliśmy nasze wymarzone gniazdko.

Teraz właśnie przychodzi czas na podpisanie tak zwanej przedwstępnej umowy deweloperskiej. Ma być ona jakby zapewnieniem, że jesteśmy dalej zainteresowani podpisaniem już właściwej i ostatecznej umowy kupna mieszkania w określonym terminie.

Co powinna zawierać tego typu umowa?

W takim dokumencie muszą być zamieszczone główne informacje dotyczące całego procesu kupna mieszkania. Tego typu dane są określone przez ustawę deweloperską. Warto pamiętać, że cały komplet załączników i danych zgromadzi przedstawiciel dewelopera, podczas gdy w naszym obowiązku leży wyłącznie rzetelne zapoznanie się z pismem i jego podpisanie.

Powracając jednak do pytania – w przedwstępnej umowie deweloperskiej powinny znaleźć się takie informacje jak: szczegółowe dane kupującego oraz sprzedającego, wycena mieszkania oraz jego pełny opis, harmonogramy zarówno prac budowlanych oraz płatności, a także terminarze odbioru nieruchomości i uzyskania własności przez nabywcę.

umowa przedwstępna deweloperska

Do czego potrzebna jest przedwstępna umowa deweloperska?

Poza zabezpieczeniem dla dewelopera umowa taka jest również potrzebna kupującemu mieszkanie. To właśnie na jej podstawie banki podejmują decyzje na temat przyznania kredytu hipotecznego. Jeżeli nie posiadamy przedwstępnej umowy deweloperskiej, bank może najwyżej ocenić naszą zdolność kredytową.

Warto pamiętać, że taki dokument zostaje zawarty w formie aktu notarialnego.

Czy jesteśmy zobligowani do uiszczenia jakiejś opłaty?

Podczas podpisywania przedwstępnej umowy deweloperskiej mamy do czynienia z pewnego rodzaju aktem notarialnym. Zgodnie z umową deweloperską, która reguluje takie czynności, mamy obowiązek uiszczenia opłaty notarialnej. Należy pamiętać, że jej wysokość jest uzależniona od tego, jak duże jest mieszkanie, którego umowa dotyczy. Nie trzeba jednak się martwić – jej koszty dzielone są na dewelopera i kupującego po połowie.