Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

własna nieruchomość

Zakładając, że z pewnym czasem będziemy mogli pochwalić się pewną większą sumą pieniędzy na naszej koncie, to na pewno zastanowimy się nad tym, jak je zainwestować. Możemy jednak mieć problem z podjęciem dobrej decyzji. Czy włożyć te pieniądze na lokatę? A może w coś zainwestować? Idąc dalej tym tokiem myślenia, możemy wziąć pod uwagę przeznaczenie tych oszczędności na zakup pewnej nieruchomości. Czy to dobry pomysł?

O co w tym chodzi?

dom do wynajęciaPoprzez inwestycję w nieruchomości, rozumiemy jej zakup w celu dalszego czerpania korzyści z niej. Możemy ją zarówno wynająć, wydzierżawić przedsiębiorstwom, wykorzystać ciekawie, jak i zarabiać poprzez świadczenie pewnych usług. Potencjał jest naprawdę nieskończony! Najciekawsze jest jednak to, że zakup nieruchomości nie musi się wiązać tylko z mieszkaniem! Tak naprawdę, możemy stać się właścicielami zarówno lokali, jak i całych budynków, ale również gruntami rolnymi czy działkami o przeznaczeniu budowlanym.

 

Opłacalność?

No dobrze, ale trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy to się mieszkania w blokachopłaca? Przede wszystkim zależy to od cech samej nieruchomości, jak i jej stanu prawnego. Można się domyślić, że duża działka budowlana to nie taki prosty „produkt” do sprzedania, stąd też możemy czekać bardzo długi okres, zanim faktycznie się ona nam zwróci. Inaczej będzie z na przykład dwupokojowym mieszkaniem w samym środku dużego miasta! Mimo tego, że na tym rynku panuje bardzo duża konkurencja, możemy być pewni, że uda nam się na nim zarobić.

Poziom ryzyka

Niestety, jak już wiemy – każda inwestycja to ryzyko! Kupno obiektu niestandardowego, jak kamienica na obrzeżach miasta czy nawet przestronnego apartamentu w bogatej dzielnicy, może być bardzo ryzykowne. Nie zawsze możemy trafić w rynek w danym miejscu, a to sprawia, że nasza inwestycja może się po prostu nie zwrócić. Kiedy staje się ona nieopłacalna, to bardzo trudno się jej pozbyć.

Podsumowanie

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to, czy opłaca się inwestować w nieruchomości. Oczywiście nie jest to dla każdego, a różne potencjalne okazje zarobku wiążą się z różnym poziomem ryzyka. Jednak gdy wszystko potoczy się po naszej myśli, możemy cieszyć się z dużego zarobku!