Inteligentne domy – przyszłość, która już nadeszła?

Technologia w obecnych czasach odgrywa ogromną role w naszym życiu, nie ma co do tego wątpliwości. Jej wpływ na nas znacznie się zwiększył na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie rzadko spotykamy osoby, które nie posiadają jakiejś styczności z technologią. Na co dzień używamy smartfonów, inteligentnych telewizorów czy też nawet inteligentnych lodówek. Nic wiec dziwnego, że niektórzy poszli o krok dalej i zamiast zwykłych domów, posiadają inteligentne domy.

Inteligentny dom – co to jest i czym się rożni od zwykłego domu?

Inteligentny dom to budynek, który posiada jeden mechanizm, do którego podłączony jest system czujników i detektorów. Jest on odpowiedzialny za zarządzanie wszystkimi instalacjami znajdującymi się w domu. Służy zapewnieniu nie tylko komfortu domownikom, ale również oszczędności (w postaci mniejszych wydatków na prąd) i bezpieczeństwa.

Domownicy przy użyciu telefonu lub tabletu mają kontrolę nad wszystkimi funkcjami swojego domu. Mogą dzięki nim włączać lub wyłączać urządzenia, światło, włączać muzykę, regulować temperaturę i wiele, wiele innych. Jedyne co jest do tego potrzebne to Internet.

Zwiększone bezpieczeństwo

Jadąc na wakacje nie musimy się martwić o to, że nie będzie miał kto podlać kwiatów. Wystarczy ustawić inteligentny dom tak, aby co jakiś czas spryskiwała wodą nasze rośliny. Boimy się o to, że podczas naszej nieobecności ktoś włamie się do domu, a my nawet nie będziemy o tym wiedzieć? To również nie jest problemem. Po opuszczeniu domu możemy włączyć systemy alarmowe informujące nas o każdym ruchu na kamerach, z których obraz w każdej chwili jesteśmy w stanie zobaczyć. Możemy również ustawić system tak, aby stymulował czyjąś obecność w domu. A jeżeli nawet to nie odstraszy włamywaczy, to migające światła i komunikaty wydawane przez system po włączeniu alarmu zdecydowanie załatwią sprawę. Zdecydowanie sprawi to, że nasze wakacje będą o wiele spokojniejsze.

Budowa inteligentnego domu

Jeżeli jesteśmy zdecydowanie na zautomatyzowanie swojego domu to powinniśmy to uwzględnić już na etapie planowania budowy. Pozwoli nam to lepiej rozmieścić potrzebny sprzęt i zaoszczędzi sporo problemów, chociażby z okablowaniem. Ważny również będzie wybór odpowiedniego wyposażenia, takiego które będzie w stanie dobrze zintegrować się z systemem.

Jeśli posiadamy już dom, który chcemy żeby stał się inteligentny, to najlepiej zrobić to przy okazji generalnego remontu. Musimy jednak brać pod uwagę, że będziemy musieli nanieść kilka poprawek.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *