Domy szkieletowe – co to jest, czy warto? Wady i zalety

Domy szkieletowe w ciągu ostatnich lat zyskały znacznie na popularności. Dlaczego tak się stało? Dzisiaj przyjrzymy się im bliżej, podyskutujemy o zaletach i wadach domów szkieletowych.

Czym są domy szkieletowe?

Domy szkieletowe to domy, które składane są z komponentów konstrukcyjnych. Są one najczęściej drewniane, rzadziej stalowe, a przygotowuje się je wcześniej w fabryce. Skomponowane elementy montuje się na przygotowanym fundamencie już na placu budowy. Domy szkieletowe zostały mocno spopularyzowane w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

Zalety domów szkieletowych

Największą zaletą domów szkieletowych jest szybki termin realizacji. Czas budowy standardowo wynosi od 2 do 3 miesięcy, co w porównaniu do domów murowanych jest bardzo dobrym wynikiem. Jeżeli komuś się bardzo śpieszy, to dom szkieletowy może powstać nawet w kilka dni, natomiast w takiej sytuacji potrzebny jest dobry plan i prefabrykaty.

Kolejną ważną zaletą jest to, że budowa domu szkieletowego jest stosunkowo tania. Wynika to z tego, że okres budowy jest krótki, a co za tym idzie, koszt ekipy budowlanej jest mniejszy. Dodatkowo, ze względu na lekką konstrukcję, koszty materiałów są niskie. Należy również wspomnieć o tym, że w stosunku do budowy domu murowanego, podczas budowy domu szkieletowego powstaje mniej odpadów, co również zmniejsza koszty.

Fakt, że domy szkieletowe mogą być budowane każdą porą roku zdecydowanie działa na ich korzyść. Jedynym ograniczeniem jest to, że fundamenty muszą być wylane przed nastaniem zimy.

Ze względu na cieńsze ściany, domy szkieletowe w porównaniu do domów murowanych mają większą powierzchnie użytkową.

Ściany domów szkieletowych praktycznie nie pochłaniają ciepła. Oznacza to, że dom się szybciej nagrzewa, przez co jest energooszczędny.

Wady domów szkieletowych

Ze względu na to, że jest to wciąż mało rozpowszechniona technologia w naszym kraju, to niewiele firm potrafi budować domy szkieletowe dobrej jakości. Niestety jest to duży problem, ponieważ nawet niewielkie błędy mogą znacząco pogorszyć efekt końcowy.

Podczas planowania domu szkieletowego należy od razu zaplanować aranżację. Ze względu na to, że konstrukcja jest lekka, to ważne jest aby dokładnie określić, gdzie znajdą się takie elementy jak meble, szafki kuchenne itp. Ważne to jest z tego względu, że wpływa to na lokalizację specjalnych wzmocnień.

Domy szkieletowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem na rynku wtórnym niż domu tradycyjne. Oznacza to, że przy ewentualnej sprzedaży, czas po którym dom zostanie sprzedany będzie znacznie dłuższy niż w przypadku domu murowanego.

Rodzaje domów szkieletowych

Kanadyjskie cechują się występowaniem nadproży nad otworami drzwiowymi i okiennymi. Dach zdobi dachówka bitumiczna lub ceramiczna. Do elewacji wykorzystuje się najczęściej okładzinę drewnianą, oblicówkę winylową, tynk elewacyjny na podkładzie ze styropianu lub okładzinę ceglaną.

Skandynawskie posiadają charakterystyczne słupy nośne do konstrukcji ścian o grubości 45 mm. Nie występują w nich nadproża, ich funkcję przejęła specjalna deska usytuowana pod oczepem. Konstrukcja usztywniana jest płytami gipsowo-kartonowymi, a dach pokryty jest dachówką cementową, ceramiczną lub blachodachówką.

Niemieckie wyróżnia ciężka konstrukcja, co pozwala uzyskać trwałość podobną do domów murowanych. Elementy domu przygotowuje się w fabryce, w której zachowana jest szczególna precyzja. Przez to materiały są proste i szybkie w montażu, wykluczają wiele błędów podczas budowy oraz pozwalają uzyskać dom ekonomiczny i ekologiczny.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *