Kilka słów o fotowoltaice

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, zużycie energii przez ludzkość niewyobrażalnie wzrosło i nic nie wskazuje na to, że ta tendencja się odwróci. Energia jest pozyskiwana głównie ze spalania takich surowców jak węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa lub poprzez przemiany jądrowe w elektrowniach atomowych. Niestety nie są to źródła nieograniczone i prędzej czy później nie będziemy mogli na nich polegać. Dlatego powinniśmy się skłaniać w stronę źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczne, wiatrowa czy też wodna. Dzisiaj podyskutujemy o tej pierwszej. Jakie korzyści ze sobą niesie, co należy o niej wiedzieć i dlaczego jest coraz częściej stosowana.

Co to są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne najczęściej możemy spotkać na dachach domów. Są to urządzenia służące do przetwarzania światła słonecznego na prąd. Składają się z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Zestaw fotoogniw jest najczęściej umieszczony pomiędzy warstwami folii EVA i PET oraz szybą ze szkła hartowanego. Całość jest hermetycznie laminowana i oprawiona sztywną, lekką, zazwyczaj aluminiową ramą. Ma ona za zadanie zapewnić wytrzymałość mechaniczną modułów i ułatwić ich montaż.

Zalety

Do głównych zalet fotowoltaiki możemy zaliczyć:

 • Po zainstalowaniu instalacji mamy prąd za darmo,
 • Pozyskujemy prąd w sposób ekologiczny – z odnawialnego źródła energii, w ten sposób choćby w małym stopniu jesteśmy w stanie przyczynić się do ochrony naszej planety,
 • Zmiany cen prądu nie wpływają na nas (co jest bardzo istotne, ponieważ w ostatnim czasie ceny prądu znacznie wzrosły),
 • Szybkość montażu – panele fotowoltaiczne mogą zostać zainstalowane nawet w 2-3 dni,
 • Nadwyżkę prądu możemy sprzedać,
 • Panele fotowoltaiczne dobrej jakości powinny wytrzymać co najmniej 25 lat lub nawet więcej,
 • Dofinansowanie do instalacji – zarówno w formie dotacji jak i niskooprocentowanej pożyczki na zakup oraz montaż,
 • Brak przerw w dostawie prądu – samemu produkujemy energię, więc nie musimy się martwić, że jej zabraknie.

Wady

Oczywiście byłoby zbyt pięknie, gdyby fotowoltaika miała same zalety. Do wad możemy zaliczyć:

 • Cenę instalacji, która może być spora,,
 • Zależność od ilości promieni słonecznych,
 • Zależność od polityki i regulacji prawnych,
 • Gorzej sprawdza się w blokach niż w domach jednorodzinnych.

Jak można zauważyć, fotowoltaika ma znacznie więcej zalet niż wad. Należy jednak pamiętać, że opłacalność instalowania fotowoltaiki jest różna w zależności od sytuacji i zależy od wielu czynników. Sam koszt instalacji zwraca się w przeciągu kilku lat.

Rodzaje instalacji

Obecnie na rynku stosowane są trzy rodzaje ogniw fotowoltaicznych różniących się między sobą właściwościami, wydajnością oraz ceną. Są to ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne i panele z krzemu amorficznego.

Panele monokrystaliczne posiadają czarny kolor i są stworzone z wielokątnych, cienkich płyt. Do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu. Cechują się największą wydajnością, która wynosi około 17-22%. Z tego powodu świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy mamy ograniczoną powierzchnię i silne nasłonecznienie. Do ich zalet należą: wysoka wydajność, trwałość i wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Niestety jako wadę należy wymienić to, że są dość drogie.

Panele polikrystaliczne posiadają błękitny kolor i są stworzone z kwadratowych płytek, które wykorzystują całą powierzchnie ogniwa fotowoltaicznego. Posiadają wydajność na poziomie około 14-16%. Świetnie sprawdzają się w warunkach słabego nasłonecznienia. Właśnie z tego powodu często używane są w Polsce. Innymi zaletami są żywotność oraz cena.

Panele z krzemu amorficznego są najrzadziej spotykane, ponieważ ich wydajność jest niska i zmniejsza się wraz z upływem czasu.  Do ich zalet można zaliczyć: niską cenę, lekkość, elastyczność i niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *